Ruskie, polskie, lwowskie, a może warszawskie? Historia pierogów

pierogi warszawa

Pierogi to danie, powszechnie kojarzone z Polską, choć wbrew pozorom nie wywodzi się ono z naszego kraju. Każdy Polak choć raz w życiu spożywał pierogi, nawet jeśli za nimi nie przepada. Towarzyszą nam podczas Świąt Bożego Narodzenia. Latem i jesienią spożywamy je z owocami sezonowymi, a zimą chętnie sięgamy po te z mięsem, serem lub kapustą i grzybami właśnie. Skąd wzięły się polskie pierogi? Dlaczego ruskie wcale nie są ruskie? Poznaj historię pierogów.

Pierogi na stołach całego świata

Pierogi w obecnym kształcie to stosunkowo młody wynalazek. W średniowiecznej Polsce szykowano bowiem faszerowane ciasto drożdżowe, które następnie smażono na oleju lub pieczono. Ówczesne pierogi przypominały bardziej dzisiejsze pączki niż nadziewane kluski.

Pierogi przywędrowały do Polski około XIII wieku. Skąd się wzięły? Przywieźliśmy je od naszych wschodnich sąsiadów – z Rusi Czerwonej, czyli z Ukrainy. Przyjmuje się, że potrawa ta przywędrowała do Europy z Chin. To właśnie Daleki Wschód pierogami stoi! Nawet w Polsce mamy bardzo wiele chińskich pierogarnii, w których to możemy spróbować orientalnych specjałów.

Pierogi w Polsce zagościły na dobre. Przepis na nie pojawił się w pierwszej znanej nam książce kucharskiej z XVII wieku. Receptura mówi o pierogach, nadziewanych mięsnym farszem z nerek, łoju oraz „zieloności”. Później pojawiały się przepisy na słodkie pierogi z ciasta drożdżowego, faszerowane konfektem, czyli marmoladą, smażone na oleju, przypominające nasze pączki.

Pierogi ruskie – zagadka rozwiązana

Pierogi ruskie przez swoją nazwę kojarzone są z Rosją. Tymczasem Rosjanie mogą się bardzo zdziwić, gdy zapytamy ich o tę potrawę. Nie jest ona znanym przysmakiem za wschodnią granicą. Ruskie pierogi z serem i cebulką to bowiem przysmak, pochodzący z Ukrainy, zwanej niegdyś Rusią Czerwoną, stanowiącą część historycznej Rusi Kijowskiej. Właśnie z tego powodu noszą one przydomek „ruskie”.

Ciekawostką może być fakt, że pierogi, które my znamy jako ruskie, na Ukrainie nazywane są „polskimi”. W Polsce nazwa „pierogi ruskie” nie przyjęła się od razu. Najpóźniej zaczęto się nią posługiwać w okolicach Wrocławia. Wcześniej pierogi z charakterystycznym nadzieniem nazywano „lwowskimi”.

Polskie pierogi to przysmak, który doceniają smakosze z całego świata. To miłość do tego dania sprawiła, że jak grzyby po deszczu wyrastają pierogarnie w wielu miastach nie tylko w kraju, lecz także poza granicami. Pierogi Warszawa znajdziemy niemal na każdym rogu. Pozostaje nam jedynie życzyć Wam smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *