Producenci kebabów w Warszawie

Kebab już na dobre zadomowił się nad Wisłą. Kochają go wszyscy – mali i duzi. Jedni cenią sobie solidną porcję mięsa, inni niezapomniany smak. Budki i bary z kebabem wyrastają jak grzyby po deszczu. Myślisz o założeniu swojej firmy w Warszawie? Stawiasz na otwarcie budki z kebabem? Sprawdź, od kogo zamawiać półprodukty! Poznaj trzech największych producentów kebabu w okolicach Warszawy.

Kebab – produkcja

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z kebabem musisz wiedzieć o kilku rzeczach. To, że kebab kebabowi nierówny zapewne już wiesz. Z pewnością znasz także różnicę między doner kebabem a sis kebabem. Możesz jednak nie zdawać sobie sprawy, że mięso, wykorzystywane do produkcji kebabu musi zostać pozyskane w specjalny sposób. Mowa tu o rytualnym uboju zwierząt. Tylko dzięki temu muzułmanie mogą swobodnie serwować to pyszne danie. Jeśli jednak nie obowiązują cię religijne restrykcje, możesz postawić na mięso, niepochodzące z uboju rytualnego, a nawet wieprzowinę. Poznaj kebabowych cesarzy Warszawy!

Damak Kebab

Damak Kebab to zakład, produkujący kebab z kurczaka i wołowiny, ale nie tylko. Stawiają także na inne półprodukty, jak surowe mięso (drób, cielęcina). Działają na rynku od bardzo wielu lat, produkując codziennie około 26 ton mięsa dla różnych lokali gastronomicznych. Zakład działa pod ścisłą kontrolą lekarzy weterynarii i technologów żywności. Posiada także wdrożony system bezpieczeństwa HACCP.

Damak Kebab prowadzi dla swoich klientów specjalne szkolenia, które mogą pomóc im w rozwiązywaniu problemów w związku ze sprzedażą kebabów, np. krojenie mięsa. Szkolenia obejmują też zagadnienia dotyczące serwisu i samej sprzedaży dania.

Ana Food

Ana Food to producent kebabu, działający na rynku od 2004 roku. Firma oferuje swoim klientom przede wszystkim kebab drobiowy i wołowy. Ponadto w ich propozycji znajdują się hamburgery, surowe i pieczone mięso mrożone oraz części mięsa, przeznaczone do obróbki termicznej. Ana Food wyróżnia fakt, że ich produkty pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych ubojni oraz z własnego rozbioru.

W 2012 roku Ana Food otworzył nową siedzibę zakładu w Kopytowie pod Warszawą. To właśnie tam powstało jedno z najnowocześniejszych miejsc przetwórstwa mięsnego w Europie. Ana Food współpracuje nie tylko z gastronomią w Polsce, ale też w Skandynawii i Europie Zachodniej. Firma posiada wdrożone procedury ISO 22 000.

MBM Meat Food

MBM to firma, działająca na rynku mięsnym od 2006 roku. W swojej ofercie mają przede wszystkim kebab wołowy i drobiowy oraz pieczony, a także filety z kurczaka, przeznaczone do obróbki termicznej. MBM wciąż inwestuje w nowe technologie, pamiętając przy tym o zachowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy. Na co dzień zatrudniają ponad 60 pracowników, a ich hala produkcyjna znajduje się pod Warszawą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *