Nowoczesne zwiedzanie, czyli audio przewodnik

Tradycyjne wycieczki z przewodnikiem to wciąż popularne formy zwiedzania nowych miejsc. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na tę formę oglądania zabytków. Bariery językowe czy niepełnosprawność to często problemy, które uniemożliwiają współpracę z tradycyjnym pilotem. Naprzeciw potrzebom turystów wychodzi zatem technika. Audio przewodnik to prawdziwa rewolucja w zwiedzaniu zabytków, muzeów, galerii czy starych miast. Poznaj zalety audio przewodnika i sprawdź, jak go wykorzystywać.

Audio przewodnik – co to takiego?

Audio przewodnik to urządzenie niewielkich rozmiarów, przypominające odtwarzacze muzyki MP3. Wyposażone jest w słuchawki oraz kilka guzików – play/stop, przyciski przewijania i wyboru ścieżki, a także guziki do zwiększania lub zmniejszania głośności. Audio przewodnik pozwala także na wybór języka odtwarzanej trasy wycieczki, dlatego tak dobrze sprawdza się wśród zagranicznych turystów.

Na trasie, o której mowa w audio przewodniku zazwyczaj znajdują się specjalne czujniki, pomagające w lokalizacji. Dzięki temu urządzenie odtwarza nagranie, odpowiednio dopasowane do zwiedzanego przez nas obiektu. Technologia ta pozwana też na uniknięcie powtarzania odtwarzania nagrań oraz zapobiega zgubieniu się na trasie.

Zalety audio przewodnika

Zwolennicy tradycyjnego zwiedzania zawzięcie walczą z audio przewodnikami, jednak nie da się ukryć – audioguide ma wiele cech, których brakuje pilotom wycieczek. Spacer z audio przewodnikiem sprawia, że nasze zwiedzanie staje się bardziej spersonalizowane, dostosowane do wieku i zainteresowań. Możemy bowiem bez problemów ominąć wystawy, które nie przypadną nam do gustu, równocześnie wybierając te miejsca, o których chcemy dowiedzieć się czegoś więcej. Możemy także sami zaplanować swoją wycieczkę, rozpoczynając ją w dowolnym punkcie, bez konieczności dostosowywania się do grupy.

Oprócz wielu wersji językowych, które oferuje audio przewodnik, możemy także wybrać nagranie, dostosowane do naszego wieku. I tak ciekawostki o zabytkach dla dzieci zostały nagrane w zupełnie innym stylu niż te, przeznaczone dla nastolatków lub dorosłych. Dzięki temu z audio przewodnikiem możemy zainteresować historią nawet najmłodszych uczestników wycieczki.

Audio przewodnik często wykorzystywany jest także przy obsłudze wycieczek osób niedowidzących i niewidomych. Dzięki dźwiękom, towarzyszącym lektorowi na nagraniu, osoba niewidoma może łatwiej wyobrazić sobie otaczający ją świat i bez problemów usłyszeć najciekawsze historie, związane ze zwiedzanymi miejscami.

Audio przewodnik odnajdziemy już w ofercie wielu miejsc, min. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warto zainteresować się tą formą zwiedzania i sprawdzić, czy nie będzie ona ciekawym rozwiązaniem dla nas.

Grudzień 11, 2017

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *