Badania wariograficzne dla osób prywatnych

Badania wariograficzne zwykle kojarzą nam się ze sprawami kryminalnymi, rozwiązywanymi przez znanych detektywów. Zazwyczaj z wariografem mamy do czynienia czytając ulubioną książkę lub oglądając film. Tymczasem wykrywacz kłamstw to narzędzie wykorzystywane zarówno przez polską policję, jak i osoby prywatne. Możemy bowiem przeprowadzić badania wariograficzne w domu czy w firmie. Wiele przedsiębiorstw oferuje wynajem wariografów i przeprowadzenie badania. Sprawdź, jak wygląda badanie wariograficzne!

Kiedy można przeprowadzić badania wariograficzne?

Badania wariograficzne zwykle wykorzystywane są przez policję do ustalenia, czy osoba podejrzana wie cokolwiek na temat danego zdarzenia. Warto jednak pamiętać, że ich wyniki nie mogą stanowić dowodu w spawie. Z badań wariograficznych często korzystają też małżonkowie, chcący zweryfikować wierność partnera lub pracodawcy, podający w wątpliwość wiarygodność pracowników. W dwóch ostatnich przypadkach o pomoc należy poprosić firmę, specjalizującą się w przeprowadzaniu badań wariograficznych.

Badanie wariograficzne dobrze jest przeprowadzić w neutralnych warunkach. Godziny przedpołudniowe to idealny moment na użycie wariografu. Przed badaniem warto spożyć śniadanie, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi. Przed rozpoczęciem procedury badany zostaje podłączony do wariografu, który będzie sprawdzał przewodnictwo skóry, oddech oraz szybkość pracy serca. Dzięki tym parametrom biegły może stwierdzić, czy osoba poddana badaniu wariograficznego ma cos wspólnego z zarzucanymi jej czynami.

Przebieg badania wariograficznego

Badania wariograficzne polegają na zadawaniu konkretnych pytań. Zwykle jest do 6-10 pytań, w których poruszane jest jedno zagadnienie, dotyczące sprawy. Pytania formułowane są przez biegłych na podstawie uzyskanych wcześniej informacji. Doświadczenie osób, zajmujących się badaniami wariograficznymi, pozwala na stworzenie odpowiednich pytań. Pomiędzy pytaniami o sedno sprawy, wplatane są takie, które jej nie dotyczą, np. o imię pytanego, o pogodę czy porę roku.

Badania wariograficzne trwają zwykle kilkanaście minut. Po tym czasie badany zostaje odłączony od aparatury. Następnie biegły ma 48h na interpretację uzyskanego wyniku. Warto wiedzieć, że badania wariograficzne nie dają nam odpowiedzi na pytanie, czy mamy do czynienia z kłamcą. Pokazują jedynie reakcję organizmu na dane bodźce dźwiękowe lub wzrokowe. Często bowiem w czasie badania pokazywane są zdjęcia z miejsca zbrodni lub przedmioty, którymi posługiwali się przestępcy.

Badania wariograficzne a skuteczność

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można oszukać wariograf. O ile tempo oddychania, a nawet pracę serca możemy kontrolować, o tyle z przewodnictwem skóry jest już duży problem. Nie sposób bowiem zacząć lub przestać się pocić na zawołanie. Wariograf to bardzo czułe urządzenie, które zapisuje każdą zmianę w zachowaniu badanego, dlatego też jego oszukanie jest bardzo trudne.
Wiele osób nazywa wariograf „wykrywaczem kłamstw”. Tymczasem urządzenie to nie wskazuje jednoznacznie, czy badany mówi prawdę, czy też nie. Wyniki wskazują jedynie reakcję organizmu osoby badanej. To interpretacja wykresów pozwala stwierdzić, kiedy badany mijał się z prawdą. Warto jednak wiedzieć, że czasem zdarza się tak, iż badany niezwykle zareaguje na z pozoru proste pytanie. Na przykład niewierny małżonek może silnie zareagować na pytanie „Czy w Warszawie jest Kolumna Zygmunta?” wówczas, gdy spotykał się ze swoją kochanką właśnie w Stolicy. Z tego powodu biegły musi brać pod uwagę wiele czynników przy interpretacji wyników badań.

Chcąc uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • zaplanuj badanie na godziny poranne,
  • zadbaj, by badany zjadł posiłek,
  • przekaż biegłemu wszystkie informacje, mogące pomóc w interpretacji wyników (biegłych obowiązuje tajemnica zawodowa),
  • przeprowadź badanie możliwie szybko po danym zdarzeniu,
  • nie informuj badanego o szczegółach zdarzenia, o które będzie pytany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *