Druk UV – nowoczesny sposób na uzyskanie grafik najwyższej jakości

druk uv

Druk UV wykorzystuje w tuszach ciekłe polimery, które następnie poddaje się działaniu lamp LED zamontowanych w maszynie. Nowoczesna technika pozostawia na powierzchni ozdabianego tworzywa bardzo cienką warstwę plastiku. Zastanawiasz się, na jakich materiałach można wykonywać nadruk UV i czy innowacyjna technika jest bezpieczna dla środowiska? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w przygotowanym artykule!

Na jakich tworzywach można wykonać nadruk UV?

Jako jedna z najnowocześniejszych technik druku, UV umożliwia wykorzystanie różnorodnych materiałów. Dzięki temu jest rozwiązaniem idealnym niemalże dla każdej branży. Na jakich tworzywach można wykonać nadruk za pomocą tej metody? Na przykład na skórze ekologicznej, zwanej także skajem. W świecie galanterii tego typu rozwiązania są stosowane do umieszczenia na produktach logo marki czy nazwy producenta. Druk UV sprawdza się także znakomicie w przypadku bawełnianego płótna, umożliwiając stworzenie reprodukcji fotografii czy obrazu. Kolejnymi tworzywami, które można z powodzeniem wykorzystać, są tektury, papiery i kartony oraz fototapety.

Na tym jednak nie koniec! Nadruk UV został doceniony w branży ceramicznej. Producenci coraz częściej stosują go do pokrycia kafelków i fliz atrakcyjnymi wizualnie wzorami czy fakturami. Nowoczesna metoda daje również możliwość umieszczenia na nich logo lokalu, z której chętnie korzystają właściciele restauracji czy barów. Technika cieszy się podobną popularnością w świecie mebli. Wykorzystanie jej do pokrycia grafikami płyt wiórowych, OSB czy MDF pozwala na produkcję oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz. Nie możemy zapomnieć o najważniejszym. Druk UV jest najlepszym sposobem na tworzenie niezapomnianych gadżetów, np. breloków czy magnesów na lodówkę. To właśnie jemu zawdzięczają tak wysoką jakość obrazów, które na nich umieszczono.

Zalety nadruku UV

Druk UV nie bez powodu cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Nowoczesna metoda może pochwalić się długą listą zalet, spośród których na szczególną uwagę zasługuje możliwość wykorzystania wielu rodzajów materiałów i odporność na uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest jakość samego nadruku UV. Przeniesiona na przedmiot grafika ma odpowiednio nasycone i odwzorowane kolory, a same kształty nie ulegają zniekształceniu. Co więcej, czas ozdobienia wybranego tworzywa jest niezwykle krótki. Po zakończeniu produkcji nie trzeba nawet czekać na wyschnięcie polimerowego tuszu.

Czy druk UV ma wady?

>p>Podobnie jak i wszystkie inne metody, w tym tradycyjne drukarki atramentowe, tak i druk UV ma kilka wad. Na szczęście liczba zalet zdecydowanie przeważa nad słabymi stronami techniki. Co możemy do nich zaliczyć? Nowoczesny sposób tworzenia grafik i wzorów wymaga zainwestowania dość wysokiej kwoty już na samym początku. Chodzi oczywiście o zakup odpowiedniego sprzętu. Duże maszyny nie należą do najtańszych, jednak biorąc pod uwagę możliwości druku UV, są warte swojej ceny. Dodatkowo nadruki mogą być umieszczane tylko na płaskich powierzchniach.

Czy druk UV jest ekologiczny?

Rosnąca świadomość ekologiczna, nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie, stawia przed producentami wyzwanie stworzenia rozwiązań, które nie odbiją się negatywnie na środowisku. Druk UV z powodzeniem można do nich zaliczyć. Nowoczesna technika wykorzystuje wyłącznie farby bezrozpuszczalnikowe, które w trakcie używania nie wydzielają szkodliwych substancji i oparów. Dzięki temu atramenty są zarówno przyjazne dla naszej planety, jak i całkowicie bezpieczne dla człowieka. Oznacza to, że można je stosować wewnątrz budynków bez obaw o swoje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *