Aniołowie biznesu – co warto o nich wiedzieć?

aniołowie biznesu

Młodzi twórcy start-upów czy początkujący przedsiębiorcy, którzy chcą dynamicznie rozwijać swoją firmę, często muszą mierzyć się z problemem braku środków na te działania. Jednym z ciekawszych źródeł finansowania są tzw. aniołowie biznesu – na czym dokładnie polega ich rola i dlaczego warto korzystać z ich wsparcia?

Co dokładnie robią aniołowie biznesu?

Aniołowie biznesu (z ang. business angel lub angel investor) stanowią źródło finansowania zewnętrznego – co to właściwie znaczy? Są to prywatni inwestorzy, którzy postanawiają przeznaczać swoje własne pieniądze na rozwój ciekawych, obiecujących projektów biznesowych (przez okres kilku lat, zwykle 3-6) będących zwykle w pierwszej, początkowej fazie seed stage). W celu zminimalizowania ryzyka inwestycyjnego mogą zbierać się w grupy, tworząc tzw. sieć aniołów biznesu. Wspierają oni przede wszystkim młode, ambitne osoby z potencjałem, które dopiero budują swoją markę. Jednak czego aniołowie biznesu oczekują w zamian? Najczęściej udziałów w biznesie i częściowych zysków.

W co najczęściej inwestują angel investors?

Co najchętniej wspierają aniołowie biznesu? Oczywiście start-upy, czyli biznesy, które wprowadzają na rynek coś zupełnie nowego, innowacyjnego. Największym zainteresowaniem ze strony tego rodzaju inwestorów cieszą się projekty z obszaru IT, biotechnologii czy inżynierii medycznej. Nie oznacza to jednak, że anioł nie zainwestuje w biznesplan, dotyczący zupełnie innej dziedziny, jeśli tylko pomysł go zaintryguje i wyda się obiecujący.

Jak przystąpić do sieci aniołów biznesu?

Chcąc zostać aniołem biznesu, trzeba dołączyć do jednej z sieci inwestorów prywatnych. Należy jednak mieć świadomość, że jest to elitarna społeczność (są to zamożne osoby np. doświadczeni przedsiębiorcy, znani sportowcy). Trzeba dysponować odpowiednim kapitałem, aby móc starać się o przyjęcie do danej sieci.

Dlaczego ludzie decydują się na zostanie aniołami biznesu? Powodów jest co najmniej kilka. Inwestor angażuje się nie tylko z chęci wzbogacenia, ale i możliwości uczestniczenia w czymś nowym i ambitnym, poczucia zmieniania rzeczywistości oraz pragnienia rozwoju danej branży.

Zalety aniołów biznesu

Współpraca z aniołem biznesu to świetna okazja na zyskanie zalążkowego kapitału bez konieczności zaciągania nierzadko wysoko-oprocentowanych pożyczek w banku. Co więcej, oferują oni także wsparcie pozabiznesowe, dzieląc się swoim doświadczeniem, czy cennymi kontaktami. Dzięki ich pomocy raczkujący przedsiębiorca może nie tylko uchronić się przed szybkim bankructwem, ale i uniknąć wielu błędów typowych dla początkujących biznesmenów oraz zdobyć nowe, wartościowe znajomości w branży.

Aniołowie biznesu a venture capital

Czym różnią się te dwa sposoby finansowania biznesu? Jak już wspominaliśmy, aniołowie biznesu inwestują swój prywatny kapitał, często są też anonimowi. Natomiast venture capital (VC) polega na finansowaniu przedsiębiorstw przez grupę inwestorów (od kilku do kilkunastu), którzy nie są prywatnymi podmiotami. Aniołowie biznesu inwestują głównie w małe firmy, a CV wspierają biznesy o różnej wielkości i zasięgu działania (także chcące w przyszłości poszerzyć pole działalności na rynki zagraniczne).

Masz dobrze rokujący pomysł na innowacyjny biznes, ale nie stać cię 100% samodzielne sfinansowanie projektu? Potrzebujesz nie tylko kapitału, ale i wsparcia merytorycznego? Zapraszamy do kontaktu – Fast Business Angels to wyjątkowe miejsce, które jednoczy pomysłodawców i inwestorów. Spełniaj swoje marzenia już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *