Jak zorganizować rodzinne przyjęcie w restauracji?

przyjęcie rodzinne w restauracji

Okazji do rodzinnych spotkań i świętowania jest w ciągu roku mnóstwo: urodziny, imieniny, zaręczyny, rocznice ślubu czy inne ważne wydarzenia. Coraz więcej osób ceni sobie wygodę i oszczędność czasu, decydując się na zorganizowanie przyjęcia okolicznościowego dla bliskich nie w domu, a w restauracji. Jak zaplanować to przedsięwzięcie tak, aby zadowolić wszystkich członków rodziny i spędzić z nimi niezapomniane chwile pełne radości?

Dogodne położenie

Jeśli to możliwe, warto urządzić spotkanie rodzinne w restauracji, do której każdy z członków rodziny ma dobry dojazd (na przykład „w połowie drogi”). Jeśli część zaproszonych bliskich nie jest zmotoryzowana – upewnijmy się, że w pobliżu restauracji znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy, a jeżeli podróżują autem, czy obok lokalu jest parking. Zrezygnujmy z miejsc, które często są zakorkowane lub trudno do nich dotrzeć, gdyż wiąże się to z ryzykiem sporego spóźnienia zaproszonych gości i koniecznością czekania na wspólną konsumpcję obiadu czy kolacji.

Liczba gości

Ustalmy na początku, ile osób chcemy zaprosić do lokalu. W organizowanym wydarzeniu ma uczestniczyć tylko najbliższa rodzina czy również dalsi krewni oraz przyjaciele? Informacje te są kluczowe dla pracowników restauracji, którzy będą mogli zaproponować nam odpowiednią salę i wystarczająco duży stół, mogący pomieścić wszystkich biesiadników. Co więcej, wiele restauracji oferuje korzystne zniżki od pewnej liczby gości (zwykle 15-20 osób), warto zapytać się, czy interesujący nas lokal oferuje tego typu rabaty.

Miłym gestem będzie wręczenie lub wysłanie bliskim tradycyjnych, papierowych zaproszeń. Z pewnością poczują się wyjątkowo, otwierając ozdobną kartkę z informacją o szczegółach wydarzenia.

Maksymalny budżet

Planując rodzinną uroczystość w restauracji, warto już na wstępie określić nasz maksymalny budżet, jaki chcemy przeznaczyć na tego typu wydarzenie. Upewnijmy się, czy faktycznie stać nas na przyjęcie w danym lokalu gastronomicznym i zapłaćmy z góry przynajmniej zaliczkę, aby na 100% zapewnić sobie rezerwację odpowiedniej liczby miejsc dla gości.

Menu z myślą o bliskich

Jeśli chodzi o przystawki, to sałatki, śledzie i tatar są tzw. pewnikami, które zawsze sprawdzają się podczas rodzinnych biesiad i szybko znikają ze stołu. Warto zaskoczyć gości i oprócz klasycznego rosołu zaproponować im alternatywę w postaci na przykład zupy krem, a oprócz schabowego dać możliwość zjedzenia mięsa z kaczki lub na przykład filetu z jesiotra. Deser powinien stanowić kropkę nad i – świetnym wyborem będzie puszysty sernik lub modny ostatnio tort bezowy, na który z pewnością skuszą się nawet osoby dbające o linię. Jeżeli nie mamy pomysłu na menu, warto poprosić o poradę obsługę restauracji, która zaproponuje dania, cieszące się największą popularnością wśród odwiedzających lokal.

Jeśli oprócz dorosłych gośćmi będą też dzieci, trzeba zadbać o potrawy, które będą odpowiadały podniebieniu małych smakoszy (na stole z pewnością nie może zabraknąć różnych słodkości). Wiele restauracji poza głównym menu, oferuje też specjalną kartę dań, powstałą z myślą o najmłodszych gościach – warto zapytać o taką opcję podczas składania rezerwacji.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom organizacja i przebieg rodzinnego przyjęcia będzie samą przyjemnością.

Zastanawiacie się, jaki lokal w stolicy jest dobrym miejscem na obiad z bliskimi? Jaka jest często polecana restauracja? „Warszawa kuchnia polska” – wiele osób wpisując w wyszukiwarkę tę frazę, natrafia na PAPU – wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie stolicy, w którym poza utalentowanym szefem kuchni i miłą obsługą panuje wspaniała, rodzinna atmosfera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *